Premiérova dôvera a dôvera v premiéra

Autor: Miroslav Pollák | 21.10.2020 o 20:34 | (upravené 21.10.2020 o 20:54) Karma článku: 6,22 | Prečítané:  813x

Ak „človek“ nedôveruje najdôveryhodnejšej osobe v tomto štáte - prezidentke, asi nedôveruje ani mne. Ako mám takému „človeku“ dôverovať ja? 

Dôvera je obojstranný vzťah, ktorý sa nedá vynucovať práve tak, ako sa nedá vynucovať dobrovoľnosť pod nátlakom sankcií. Alebo dá, ale v takom prípade ide o nedobrovoľnú dobrovoľnosť, čiže násilie, resp. v prvom prípade ide o falošnú vynútenú dôveru, čiže nedôveru.

Ak „človek“ považuje jednu skupinu ľudí za užitočných idiotov (pravdepodobne medzi nimi takí aj sú) a potom žiada dôveru, tak ho možno považovať za neužitočného idiota (a pravdepodobne takým aj je). V každom prípade, ťažko takému „človeku“ dôverovať.

Ako dôverovať „človeku“, ktorý na lekárov raz zabudne a inokedy za nimi plače. Ani jedno ani druhé im nepomôže. Lekári potrebujú elementárnu úctu a prirodzenú nefalšovanú dôveru.

Ak „človek“ urobil veľa chýb počas doterajšieho priebehu pandémie (od blúznenia o jarnom lockdowne cez neopodstatnené uzatvorenia rómskych osád až po nepredvídateľné zmeny vlastných rozhodnutí, vrátane počtov osôb na svadbách) a sám nebol disciplinovaným príkladom, ťažko mu dôverovať pri rozhodnutiach oveľa vážnejších a náročnejších.

Ako dôverovať „človeku“, ktorý principiálne nedôveruje iným a o dôvere uvažuje iba jednosmerne. Jednosmerne k sebe. A za nedôveru voči svojmu vystrelenému nápadu sa vyhráža trestom.

Viem si predstaviť, že za peniaze, ktoré budú vynaložené na tento celoštátny vojenský epidemiologický prieskum, by sa mohli opraviť napríklad vetracie a klimatizačné zariadenia v nemocniciach tak, aby sa pacienti bez vírusu nenakazili od iných s vírusom (napríklad vírusom COVID – 19) napriek tomu, že sú na inej izbe, inom oddelení, inom poschodí.

Vyzerá to tak, že v narýchlo rozbehnutom celoštátnom testovaní sa treba zmieriť s tým, že „človek“ si predsa len presadil jeden vlastný sen - celoštátny prieskum, o čom vždy sníval a sem tam blúznil. Ak výsledok tohto prieskumu a jeho dopad pomôže k odstúpeniu „človeka“, peniaze nebudú vyhodené zbytočne a naviac sa ušetrí čas. Čas sú peniaze a tých sa od volieb minulo dosť a dosť sa minulo aj času.

Záverom dve krátke poznámky:

  1. K dospelým ľuďom sa treba správať slušne a nenásilne. Nie všetci občania tohto štátu patria do fan klubu „človeka“ a zožerú všetky jeho nápady a úlety i keď niektoré z nich nemusia byť zlé (nijaký dobrý ma nenapadá, ale uvažujeme teoreticky). Dospelých svojprávnych ľudí netreba urážať a ponižovať, ako keby boli zotročenými poddajnými poslancami vládnej koalície.
  2. Od verejnosti je možné požadovať, prosiť a vymáhať spoluprácu a službu na realizácii akéhokoľvek nápadu (dobrého, alebo zlého) iba do výšky vlastnej kredibility a vieryhodnosti. Celoštátne testovanie so všetkými nutnými opatreniami, je veľmi náročné z množstva rôznych dôvodov. Mám vážne obavy, že kredibilita tohto „človeka“ je príliš malá a ani náhodou nesiaha na požadovanú výšku, ktorú si vyžadujú práve tie vážne a náročné nutné opatrenia pri testovaní. Nedostatok kredibility vznikol jeho vlastnou vinou a jeho vlastnými zásluhami. Preto sa „človek“ utieka k vyhrážkam, kúpenej dobrovoľnosti, postihom a vynútenej dôvere.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Prehrávame, najvyšší čas vývoj otočiť

Súťaž v globálnej konkurencii o talenty a investície sa už príliš dlho nevyvíja v náš prospech.

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.


Už ste čítali?