Zneužívanie sociálneho systému

Autor: Miroslav Pollák | 31.3.2020 o 12:41 | Karma článku: 4,62 | Prečítané:  1157x

Temer bez prestávky sa pripomína nenávistná téma zneužívania sociálneho systému Rómami. V skutočnosti ťažko nájsť väčšie zneužitie sociálneho systému ako presadenie 13. dôchodku.

V niektorých médiách, ale najmä na sociálnych sieťach, sa znovu ozýva a hlučne pripomína nenávistná téma zneužívania sociálneho systému Rómami. V súčasnosti sú ľudia viac ako dosť vystresovaní výnimočnou zdravotnou situáciou, ktorá sa netýka iba Slovenska, ale už celého sveta. V takejto nepokojnej dobe je dráždenie a provokovanie nepravdivými informáciami o to poburujúcejšie a odsúdeniahodné. V konečnom dôsledku aj veľmi nebezpečné.

K nepravdivosti nepresných a krivých údajov rôznych porovnávacích tabuliek, ktoré účelovo poukazovali a poukazujú na nezaslúžene vyššie príjmy Rómov zo sociálneho systému sa už vyjadrovali viaceré neziskové organizácie, napr. Občianske združenie  Ľudia proti rasizmu a taktiež mnohí aktivisti z terénu, napr. Igor André[1]. Bližšie sa tejto téme venuje publikácia „Sociálny systém, skutočnosť a vízia“ v kapitole č. 5 s názvom „Rómovia a sociálny systém“ od str. 69[2].

Spomínaná tzv. nespravodlivosť sociálneho systému je častým argumentom, ktorý vyvoláva a etnickú neznášanlivosť a v dnešnej dobe podporuje skrytú aj otvorenú nenávisť voči Rómom. Stále a stále treba opakovať, že žiadny zákon na Slovensku nie je postavený na etnickom princípe. Ani zákon o sociálnych službách, ani zákon o zamestnanosti, ani žiadny iný. Občan Slovenska je poberateľom nejakej pomoci, podpory, dávky, príspevku, ..., lebo spĺňa predpísané podmienky zo zákona (napr. príjem menší ako určitá suma), ktoré nijako nesúvisia s tým, či je Róm alebo nie je Róm, alebo či je alebo nie je Slovák/Maďar/Rusín/Rus/Ukrajinec/Poliak/Nemec/Srb/Bulhar/Chorvát ... Naposledy o tom písal napr. Martin Lindák dňa 23. marca 2020 v článku „Žijú z dávok a systém ich zvýhodňuje? Fakty vs. mýty o Rómoch“[3].

Zvláštnu kapitolu argumentácie proti mýtu o zneužívaní podpory v hmotnej núdzi Rómami tvoria účty občana za služby štátu, ktoré pravidelne každoročne zverejňuje nezisková organizácia INESS[4]. Celkový účet za služby štátu, napr. na rok 2019 predstavoval sumu 6.828 eur v prepočte na každého občana. Z celého účtu tvorila položka na pomoc v hmotnej núdzi sumu 28 eur z celého objemu 6.828 eur, čo je menej ako 0,5 %. Podobným podielom (okolo 0,5 %) bola pomoc v hmotnej núdzi zastúpená aj v predchádzajúcich rokoch. Treba poznamenať, že účasť Rómov na poberaní tejto pomoci predstavuje časť menšiu ako 30 %.

Vráťme sa však k téme zneužívania sociálneho systému. Samozrejme, že existujú jednotlivci rôznych národností, ktorí sa obohacujú na sociálnom systéme a využívajú ho pre svoje osobné výhody. V niektorých prípadoch to nie sú iba jednotlivci, ale celé organizované skupiny. Posledným takýmto do očí bijúcim príkladom bol legislatívny návrh na uzákonenie 13. dôchodku a jeho následné schválenie. Ťažko nájsť väčšie zneužitie sociálneho systému. V tomto prípade bol sociálny systém zneužitý v prospech straníckych záujmov niekoľkých parlamentných politických strán, najmä (v čase hlasovania) tej najväčšej. Ponížených niekoľko sto tisíc dôchodcov zohralo úlohu pasívnych nesvojprávnych rukojemníkov v predvolebnom politickom boji o udržanie moci! Mimochodom, za rekordné zneužitie sociálneho systému nehlasoval žiadny Róm.

 

[1] V publikácii: Michal Páleník a kol.: Sociálny systém, skutočnosť a vízia, Inštitút zamestnanosti, 2014, str. 75

[2] Od str. 69 na https://www.iz.sk/download-files/sk/dhn/socialny-system-publikacia.pdf

[3] https://index.sme.sk/c/22328354/ziju-z-davok-a-system-ich-zvyhodnuje-fakty-vs-myty-o-romoch.html

[4] https://cenastatu.sk/ucet

 

logo projektuTento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Vyhne sa Jankovská pre psychické problémy trestu?

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V koalícii si zasa vyjadrujú nedôveru (komentár)

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


Už ste čítali?