reklama

Politické sekty a závislosť v priamom prenose

Zákonitosť závislosti od moci nám opakovane potvrdzuje, že chuť po moci je bezbrehá a zneužívanie moci nepozná žiadne hranice.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Postupnosť veľkosti nebezpečenstva dôsledkov závislosti, od najmenšej po najväčšiu, začína pri cigaretách a postupuje cez alkohol a drogy a končí pri moci. Od menšieho nebezpečenstva a ohrozenia zo závislosti na krátkych cigaretách s filtrom, až po obrovské celospoločenské katastrofy, ktoré sú výsledkami chorobnej závislosti patologických jednotlivcov na politickej moci.

Prvou obeťou, ako ináč, je samotný závislý jedinec, následne jeho rodina a blízki známi, neskôr každý s kým príde do styku a na konci znáša dopady celá spoločnosť, teda každý. Zo spoločných peňazí je hradená liečba chorôb a sanácia škodlivých materiálnych dopadov. Brzdenie prirodzeného osobnostného rozvoja závislého, ublíženie blízkym a známym, straty a nevyužité príležitosti nehmotného charakteru sú nevyčísliteľné. Závislosť je chorobou. Aj závislosť na moci je chorobou. Zo všetkých chorôb závislosti, je závislosť na moci najhoršou a najnebezpečnejšou chorobou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako tak vieme odhadnúť náklady a straty zo závislosti na nikotíne, alkohole a drogách. Vôbec však nevieme vyčísliť straty zo závislosti na moci. Správne tušíme, že tieto straty sú väčšie, dokonca najväčšie možné z hľadiska makroekonomického, z hľadiska devastácie životného prostredia a života na Zemi (aj života samotnej Zeme). Nehovoriac o zmarených snoch ľudí, zničenia ich životov a v konečnom dôsledku aj vraždenia ľudí individuálne, ale aj masovo vo vojnách a genocídach celých národov. Závislosť na moci je najsilnejšou drogou s najhoršími dôsledkami nielen pre závislého, ale ešte viac pre každého občana, ktorého život ovplyvňuje závislý od moci. Zákonitosť závislosti od moci nám opakovane potvrdzuje, že chuť po moci je bezbrehá a zneužívanie moci nepozná žiadne hranice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre závislých jednotlivcov na návykových látkach existujú liečebné kúry a profesionálne postupy aplikované pod odborným dohľadom v špecializovaných liečebných zariadeniach. V týchto liečebných zariadeniach a ústavoch sa liečia aj niektoré závislosti nehmotného charakteru, napríklad gemblérstvo, alebo závislosť na počítačových hrách. Je to oveľa ťažšie, ale nejaké pozitívne výsledky už existujú. To, čo stále nemáme, sú liečebné procedúry a zariadenia pre závislých na politickej moci. A takýmto zariadením nie je ani Ústavný súd.

V prípadoch dokázateľného zneužívania politickej moci plní v niektorých štátoch represívnu funkciu odstavenia závislého od moci polícia, prokuratúra, súdy a väznice. Preventívnu funkciu plnia sociológovia, politológovia a historici. Často neskoro, ale predsa. Ich oneskorenosť nezabrzdí už rozbehnutého závisláka na moci. Od pokušenia zneužitia moci ale môže odradiť, alebo aspoň pribrzdiť patologického začiatočníka. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súvislosti s absolútnou závislosťou od moci treba v krátkosti spomenúť aspoň dva nevyhnutné predpoklady, ktoré umožňujú realizáciu tejto závislosti. Prvým predpokladom je organizácia, ktorá poskytuje alibi pre zvrátené skutky závislého od moci. Touto organizáciou je politická strana. V zmysle našej legislatívy to môže byť aj politické hnutie. V zmysle našej legislatívy musí byť politická strana založená na demokratických princípoch a musí mať demokratické ciele. To sa na papieri dá pomerne ľahko splniť. Ťažšie je to však s ich realizáciou. Najmä vtedy, ak realizáciu a jej kontrolu má v rukách ten istý človek - šéf takejto strany a jemu oddaní a zaviazaní ľudia. Šéfovia politickej strany, ktorá opustila demokratické princípy slobody a v ktorej panuje autokratická poslušnosť zhora nadol, majú sklon vnucovať svoj nevoľnícky prístup k životu aj ľuďom mimo svojej strany. Ak vo voľbách taká strana získa väčšinu (t. j. ak závislí od moci získajú moc), tak túto svoju predstavu začnú aj realizovať. Ich deformovaná predstava o demokracii im našepkáva, že kto vyhrá voľby, ten môže všetko a všetko v spoločnosti má politický charakter. Aké jednoduché a logické chápanie demokracie, ako vlády väčšiny. Takáto politická strana sa mení na politickú sektu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na Slovensku máme politické hnutia, politické strany a politické sekty. Ako ináč rozumieť tomu, že všetci poslanci dvoch politických strán odporúčajú na Ústavný súd absolútne závislého kandidáta od moci, ktorý túto svoju závislosť každým svojim prejavom a správaním nespochybniteľne okázalo garantuje. Príkladov takéhoto správania sa poslancov bolo v minulosti množstvo. Dôvod je veľmi jednoduchý. Navonok títo ľudia vystupujú ako členovia politickej strany, vo vnútri sa však už dávno správajú ako členovia politickej sekty. Pre politickú sektu je príznačný a zákonitý princíp vnútornej neslobody a poslušnosti. Porušenie tohto princípu je najväčším zločinom. Trestom je úplné zavrhnutie a prerušenie akéhokoľvek podielu na politickej moci. Tento trest je naozaj najväčší a pre členov sekty hrozný, pretože láska k moci a osobný prospech je základnou životnou ideou politickej sekty a samotná moc jej hlavným cieľom. Zneužívanie a parazitovanie na moci, ako aj osobné využívanie jej výhod, je prirodzeným dôsledkom správania sa takýchto sektárov, ktorí sú v rôznom štádiu závislosti. Veď čo iné mohlo byť motiváciou pre ich spolčovanie? Tak to bolo v prípade Komunistickej strany aj v prípade Mečiarovej politickej strany HZDS. Niet divu, že mnohí prospechársky zaočkovaní členovia minulých siekt, kontinuálne prešli do politickej sekty SMER (prípadne SNS), alebo sa stali ich sympatizantmi. 

Druhým predpokladom realizácie zvrátenej závislosti od politickej moci je ľahostajnosť, apatia, necitlivosť, nevnímavosť a otupenosť verejnosti voči prejavom zneužívania politickej moci. V prípade vládnutia sa na Slovensku ešte stále oplatí klamať a kradnúť, alebo aspoň pri tom pomáhať. A v podstate je jedno či ide o texty, akademické tituly, dotácie, nehnuteľnosti alebo milióny a stámilióny. Človeka, ktorý sa tak správa, pokojne pustia do reštaurácie, divadla, rozhlasu, televízie, parlamentu a vlády.

Neuveriteľné, ale možno aj na Ústavný súd.

Miroslav Pollák

Miroslav Pollák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  99
  •  | 
  • Páči sa:  400x

Som presvedčený, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu