reklama

V Bulharsku ako na Slovensku

Na vidieku opustené, rozpadávajúce sa zvyšky budov bývalých poľnohospodárskych družstiev alebo kolchozov. Na dedinách a v mestečkách množstvo opustených  chátrajúcich domov. Do série s našimi pred pár rokmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Vo väčšom 90 tisícovom meste Veliko Tarnovo, a ešte viac v hlavnom meste Sofia, prevláda nevkus predajných stánkov a zdobiace predvianočné gýče. Do série s našimi dnešnými.

Nedostavané diaľnice zo západu na východ. Do série s našimi na budúci rok a nikto nevie koľko ďalších rokov.

Okrem narýchlo spomenutých podôb medzi postsovietskym Bulharskom a Slovenskom možno nájsť aj odlišnosti. V Bulharsku nie sú cestári až tak skamarátení s reklamnými agentúrami, takže z idúceho auta možno vidieť nielen obrovské bilbordy, ale aj zalesnené kopce okolitej krajiny. Zážitok z cestovania naviac nerušia prepchaté kamióny s drevnou guľatinou. Aj neprepchaté kamióny s drevom úplne absentujú a naše ešte nedošli. Takže nie vždy je pri prechode vnútrozemím Bulharskej krajiny jasné, či je Slovensko pred Bulharskom alebo za ním a o koľko rozkradnutých alebo ušetrených miliónov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšou podobou by mohla byť rýchlosť (rozumej pomalosť) zatknutia vrcholového politika, o ktorom každý v krajine vie čo je zač, len orgány činné (rozumej nečinné) v trestnom konaní (rozumej v oslobodení od trestu) nevedia dotiahnuť korupčný škandál do konca (rozumej vedia zdržiavať až do fázy, keď sa skutok nestal).

Rozdielom by mohol byť aj výber zdravých jedál so zeleninou a syrom, i keď aj tam sa dajú nájsť mastné podoby s našimi prepečenými klobásami a rezňami.

Niektoré veci máme s Bulharmi úplne rovnaké. Napríklad Brexit. Postihne aj ich, aj nás. V súčasnosti žije v Bulharsku niečo cez 10 miliónov obyvateľov a za hranicami niečo cez milión. Mnohí žijú v Británii a nie čudo, že emigračné sklony majú najmä mladí ľudia. Celkom ako u nás. Prečo asi? Aj v odpovedi na túto otázku sme si veľmi podobní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Bulharsku žijú tiež menšiny. Moslimov oveľa, oveľa viac ako u nás a aj preto majú mešity nie iba v najväčšom meste. Na rozdiel od Slovenska.

Rómovia patria v Bulharsku k sociálne najslabším komunitám. Podobne ako na Slovensku. Veľa programov a projektov je aj v Bulharsku zameraných na integráciu Rómov. Podobne ako na Slovensku. Niektoré sú úspešnejšie a zmysluplnejšie, iné nie. Podobne ako na Slovensku. Niekedy vedia úradníci v Bulharsku povedať presné podrobnosti a čísla o aktivitách s Rómami, ale o hodinu už základné údaje nemajú, lebo veď etnické dáta sa nesmú evidovať. Celkom ako u nás pri realizovaní projektov. Na začiatku sa musí rešpektovať národnostná anonymita a na konci sa musí dopodrobna vyčísliť účasť Rómov na všetkých aktivitách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Našim vývozným artiklom do Bulharska (nie len do Bulharska, ale do celej Európy) by kľudne mohla byť metodika zberu dát o Rómskych obydliach, ktorá bola použitá pri tvorbe Atlasu rómskych komunít v roku 2013 a v budúcom roku bude vylepšená. Pracovníci bulharskej neziskovej organizácie AMALIPE by takúto metodiku privítali.

Ďalšia podobnosť: ETP na Slovensku a AMALIPE v Bulharsku. Obidve tieto neziskové organizácie dlhodobo pôsobia najmä na území svojej krajiny a najmä v prospech zlepšenia spolužitia väčšinového obyvateľstva s rómskou menšinou. Obidve organizácie sa snažia uskutočňovať aktivity, ktoré pomáhajú sociálne zanedbaných obyvateľom rómskych komunít dostať sa z biedy a žiť svoj vlastný dôstojný a rovnocenný život. Zhoda dvoch spomenutých organizácií je v prístupe k Rómom a v základných princípoch ich práce. Obidve organizácie zdôrazňujú princíp komplexnosti a princíp udržateľnosti, ktoré sú jadrom ich práce a jadrom ich úspechu. Prečo? Pretože zlepšenie života nie je možné zlepšením iba jednej vlastnosti života, nech by bola akokoľvek dôležitá, napr. nech by to bola hoci aj práca a zamestnanosť. Podobne, zlepšenie života netrvá iba chvíľu a nemôže byť plánované jednorazovo do skončenia projektu. Treba sa mu venovať a vylepšovať ho stále a vždy, neprerušene a na dlho. Až potom prídu úspechy. Podobne v Bulharsku aj na Slovensku. Rozdiel medzi týmito organizáciami je iba v tom, že ETP pracuje na Slovensku a AMALIPE v Bulharsku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Suma sumárum, v Bulharsku je tak ako na Slovensku. Aj v Bulharsku sú ľudia príjemní aj protivní, milí aj zachmúrení, ochotní aj ľahostajní, snaživí aj leniví, aktívni aj pasívni, originálni aj konzumní, otvorení aj zmanipulovaní a tiež vymýšľajci aj zabednenci. Celkom ako na Slovensku.

Miroslav Pollák

Miroslav Pollák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  98
  •  | 
  • Páči sa:  374x

Som presvedčený, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu