reklama

Prikážeme dažďu, vetru a teraz aj výrokovej logike

Niekedy sa stáva, že moc natoľko zatemní myslenie, že postihnutý politik by rád ovládal nielen ľudí, ale aj prírodu a vedu. Za socializmu to bolo počasie, dnes je to logika.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Kto ešte číta statusy náčelníka SNS Antona Hrnka? Keby som nečítal článok Dušana Mikušoviča v Denníku N z 24.11.2018 s názvom „Sobotná prestrelka: SNS obvinila Lajčáka z vydierania, Hrnko na ministra vytiahol výrokovú logiku“, tak sa o formálnej logike v myšlienkovom svete Antona Hrnka nič nedozviem. A pravdu povediac by to bolo lepšie, pretože adrenalín si dokážem zvýšiť aj menej škodlivým spôsobom.

Nechcem sa vyjadrovať k samotnému obsahu migračného paktu OSN. Ako to v celej migračnej problematike býva už niekoľko rokov, Slovensko vie iba opakovane spochybňovať, kritizovať a odmietať. Nevie nič zmysluplne navrhnúť a už vôbec nie vymyslieť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V spomínanom príspevku sa chcem vyjadriť ku nasledovným slovám Antona Hrnka: „Ako môže niečo nezáväzné vytvoriť nejaký rámec, mi nie je dosť zrejmé. Vo formálnej logike totiž platí, že buď je pakt nezáväzný, alebo vytvára pre niečo rámec. Výrok nemôže byť pravdivý v oboch svojich častiach (a V b je pravdivý len v dvoch prípadoch + V – ; – V +; v prípadoch + V + a – V – je nepravdivý).“ 

1) Nie je pravda, že „Vo formálnej logike totiž platí, že buď je pakt nezáväzný, alebo vytvára pre niečo rámec.“ Totiž, formálna logika je preto formálna, lebo neskúma vnútorný obsah výrokov, ale iba formálnu stránku myslenia, čiže logickú správnosť myslenia. Preto pri skúmaní pravdivosti zložených výrokov sa posudzuje pravdivosť zloženého výroku v závislosti od pravdivosti pôvodných jednoduchých výrokov, z ktorých zložený výrok pozostáva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2) Anton Hrnko sa mýli aj v úvahe (alebo skôr blúznení) o zloženom výroku, ktorý sa označuje ako disjunkcia alebo alternatíva. Na strednej škole sa študenti učia (a niektorí žiaci aj na základnej škole), že „Disjunkcia dvoch výrokov je pravdivá práve vtedy, ak aspoň jeden výrok je pravdivý, čiže aj vtedy ak sú pravdivé obidva výroky“ Takže nie je pravda, že „výrok nemôže byť pravdivý v oboch svojich častiach“. Práveže môže, pretože tým zloženým výrokom je v tomto prípade disjunkcia.

Záver (formálne logický):

Anton Hrnko neovláda základné pravidlá formálnej logiky.

Záver (čisto intuitívny):

Niekedy sa stáva, že moc natoľko zatemní myslenie, že postihnutý politik by rád ovládal nielen ľudí, ale aj prírodu a vedu. Za socializmu to bolo počasie, dnes je to logika.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záver (osobný):

Neverím, že Anton Hrnko má doktorát z formálnej logiky. A to ani plagiátorský.

Neverím aj preto, lebo formálnu logiku ma na vysokej škole učili naozajstné matematické kapacity.

Odporúčanie (pre Antona Hrnka):

Radšej sa vráťte späť do Vašich pôvodných obľúbených tém o starých Slovákoch, tisícročných útlakoch, stredu Európy, relativite totalít na Slovensku v 20. storočí a pod. Na to sme si už zvykli, voči tomu sme tak trochu zaočkovaní a teda aj imúnni a odolní.

Miroslav Pollák

Miroslav Pollák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  99
  •  | 
  • Páči sa:  400x

Som presvedčený, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu