reklama

Hnev pracujúcej nižšej strednej triedy na Slovensku

Napriek stúpajúcemu HDP, zlepšujúcim sa makroekonomickým parametrom, klesajúcej nezamestnanosti a rastúcej minimálnej mzde, sa pracujúca nižšia stredná trieda prepadáva a má pocit, že jej situácia sa nezlepšuje, práve naopak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Pekne po poriadku. Najprv treba problém vidieť, potom ho priznať a až tak ho môžeme zanalyzovať a vyhodnotiť. Nasleduje ťažký krok - návrh riešení a úplne na konci je presadenie riešení a ich realizácia.

Príkladom takéhoto veľkého problému na Slovensku je rastúca nespokojnosť pracujúcej nižšej strednej triedy.

Napriek stúpajúcemu HDP, zlepšujúcim sa makroekonomickým parametrom, klesajúcej nezamestnanosti a rastúcej minimálnej mzde, sa pracujúca nižšia stredná trieda prepadáva a má pocit, že jej situácia sa nezlepšuje, práve naopak. Mnohí jej príslušníci sú presvedčení, že svoj životný štandard v tom lepšom prípade iba udržujú, aj to čoraz ťažšie a s čoraz väčšou námahou. V tom horšom prípade svoje pozície strácajú. Vyššie HDP ich nepoteší, lebo zisky si prerozdeľujú boháči, alebo ich rozkradnú „naši ľudia“. Ceny mnohých tovarov a služieb sú neúmerne predražené, pretože sú preplácané z eurofondov a v takom prípade to skoro nikomu nevadí. Hlavným kritériom kvality využitia eurofondov je už dávno ich čerpanie, pričom pod čerpaním sa myslí rýchle čerpanie a rýchle čerpanie znamená míňanie. Drobné zvýšenie mzdy stále mešká a síce trochu poteší, ale pracujúcich nižšej strednej triedy v konečnom dôsledku iba poníži. Práve tak isto ako prepchaté, smradľavé a špinavé vlaky zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet pracujúcich ľudí nižšej strednej triedy je veľmi veľký, takže ich hnev opodstatnene predstavuje vážne riziko nestability celej spoločnosti. Táto nestabilita je ohrozením, ktoré sa môže prejaviť (a už sa aj prejavuje) v rôznych oblastiach nášho života.

V základoch nespokojnosti pracujúceho človeka nižšej strednej triedy je strata jeho dôvery v elementárnu spravodlivosť vo verejnom živote, čo predstavuje stratu dôvery v sociálne a ekonomické správanie štátu voči pracujúcemu jednotlivcovi a členom jeho rodiny. Takýto jednotlivec pociťuje svoje postavenie ako nedôstojné, ba až urážlivé. V každom prípade ako ponižujúce. Podoba dnešnej situácie pracujúcej nižšej strednej triedy na Slovensku so situáciou bielej robotníckej triedy v USA nie je celkom náhodná a vďaka úžasnej biografickej knihe Hillbilly Elegy, ktorú napísal J. D. Vance, môžeme tieto triedy porovnávať a tej našej následne viac porozumieť. Pocit príslušníka prepadajúcej sa bielej robotníckej triedy v USA popísal autor v knihe aj takto: „Väčšina z nás sa trápila, makala ako divá, ale poradili sme si a verili v lepšiu budúcnosť. Lenže nezanedbateľná menšina bola úplne spokojná s dávkami od štátu. Raz za dva týždne som dostal tú mizernú výplatnú pásku a všimol si, že na nej figuruje položka o federálnej a štátnej dani z príjmu, ktorú mi pravidelne sťahujú. Prinajmenšom tak často si naša susedka narkomanka kupovala obrovské drahé steaky zo sviečkovice, ktoré som si ja dovoliť nemohol, ale strýko Sam ma nútil kupovať ich cudzím ľuďom.[1]“ Tento „americký“ popis pripomína sťažnosti mnohých „slovenských“ pracujúcich aj nepracujúcich ľudí najmä v zanedbaných regiónoch, ktorí v podobnom duchu komentujú zhluky ľudí pred poštami v čase poberania sociálnych dávok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V politickej sfére sa nespokojnosť môže prejaviť (a už sa aj prejavuje) nárastom preferencií pre takú politickú stranu, ktorá bude sľubovať najviac zo všetkých. Vrátane odbremenenia od každodenných ťažkostí a poskytnutia všestrannej starostlivosti a pomoci. V takejto volebnej súťaži vyhrajú tí, ktorí budú sľubovať najviac nereálneho a nesplniteľného. Ich úspech je začiatkom katastrofy.

V ekonomickej oblasti sa nestabilita prejaví väčšou zadlženosťou a platobnou neschopnosťou dlžníkov – príslušníkov pracujúcej nižšej strednej triedy. Už sa stalo.

Aby toho nebolo dosť, obrovskú pohromu môže zažiť (a už zažíva) aj sociálna sféra, pretože pracujúca nižšia stredná trieda cíti ako sa prepadáva medzi chudobu. S takýmto pocitom sa nedá dlhodobo pokojne žiť (a ani sa nežije). Dôsledkom je nárast frustrácie, apatie, rezignácie a nenávisti. Výber z tejto pesimistickej ponuky závisí od individuálneho rozpoloženia a odolnosti komunity, v ktorej postihnutý jednotlivec žije. Opäť si pomôžme opisom z knihy Hillbilly Elegy: „Dnes toľko ľudí zneužíva systém, že tým, čo drú ako kone, sa nedostane takmer žiadnej pomoci, aj keď by sa im zišla. Väčšina poberateľov sociálnej podpory sú márnotratní flákači ...[2]“ Pocit skrivodlivosti, či už opodstatnenej alebo namýšľanej, sa vyvŕši najprv na jednotlivcovi, potom na jeho rodine a nakoniec si to odnesie jeho komunita. V konečnom dôsledku je oslabená celá spoločnosť. Medzi prvými obeťami nenávisti, slovných atakov a neskôr aj fyzických útokov sú vždy tí najslabší (či už oprávnene alebo nie). Zdôvodnenie je jednoduché a priamočiare: v našej ťažkej situácií sú to oni, ktorí poberajú finančnú podporu od štátu a tá je z „našich“ peňazí. „A pri tom títo ľudia nepracujú a netrápia sa ako my.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme, pred zlosťou príslušníka pracujúcej nižšej strednej triedy neostane na sucho ani ten najväčší a najsilnejší ... Imaginárny štát je príliš veľký terč, aby sa do neho nedalo trafiť. „Takže do kelu aj s takým štátom.“ „Lepšie bolo za komunizmu.“ A zrazu sme v období pred novembrom 1989, akurát otočení tvárou do minulosti. Toto je najhorší dopad nastupujúcej (a už existujúcej) krízy pracujúcej nižšej strednej triedy na Slovensku. Tento dopad je reálnym oslabením a životným ohrozením liberálnej parlamentnej demokracie na Slovensku.

Procesy pocitového aj reálneho ohrozenia strednej triedy prebiehajú v súčasnosti vo viacerých krajinách západného sveta. O tom, kam to až v USA pred dvomi rokmi zašlo, píše J. D. Vance takto: „Politológovia sa už na milión spôsobov pokúsili vysvetliť, prečo sa Apalačania a južania obrátili za menej než generáciu z horlivých demokratov na neochvejných republikánov ...[3]“ Možno si stačí uvedomiť pocit „bieleho robotníka“ z vrchov Apalačských hôr alebo z juhu USA: „... kešuje neska ľuďom na podpore, čo prd robia! Sa nám smejú! A my tu makáme, a sa nám rehnia, že každý deň dreme![4]“ Som presvedčený, že mnohí príslušníci pracujúcej nižšej strednej triedy na Slovensku sa s názormi „bieleho robotníka“ z USA ľahko stotožnia. Ide však o to, či nájdu zhodu aj s jeho činmi, napríklad zo vzdoru vo volebných miestnostiach. Alebo už našli?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento krátky text je malým pokusom, prvým krokom, o videnie, priznanie a krátke uvažovanie o existujúcom probléme úpadku pracujúcej nižšej strednej triedy na Slovensku. V blízkej budúcnosti je potrebné vykonať skutočnú analýzu, navrhnúť riešenia a realizovať návrhy týchto riešení v praxi čím skôr.

Dôsledkom „podobnosti“ „bielych robotníkov“ v USA a príslušníkov pracujúcej nižšej strednej triedy na Slovensku je aj výstraha, ktorá vyplýva z popisu J. D. Vancea o posledných prezidentských voľbách z roku 2016 v USA. „Bieli robotníci“ pochádzajúci z tradičných voličských štátov Demokratickej strany okolo Apalačských hôr volili Republikánsku stranu, takže v týchto štátoch bol víťazom Donald Trump. Aj takto môže vyzerať reálny dopad správania sa nahnevaných, sklamaných a oklamaných voličov. Donald Trump pred voľbami prisľúbil baníckym komunitám „bielych robotníkov“ revitalizáciu a ozdravné programy, na čo však po víťazných voľbách zmenil názor[5]. V USA je to tak. A na Slovensku je to ako?

Tento článok je súčasťou projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS.

 

[1] J. D. Vance: Hillbilly Elegy, Tatran, 2017, s. 118 - 119

[2] Tamtiež, s. 53

[3] Tamtiež, s. 119

[4] Tamtiež, s. 119

[5]https://www.vox.com/energy-and-environment/2017/3/17/14951892/trump-budget-coal-country

Miroslav Pollák

Miroslav Pollák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  98
  •  | 
  • Páči sa:  374x

Som presvedčený, že žiadna generácia nie je dokonalá, neomylná a imúnna voči pokušeniu ku kolektívnym a definitívnym riešeniam svojich problémov na úkor menšín. Pred každou generáciou stojí jednoduchá a ťažká úloha zároveň: nepodľahnúť týmto pokušeniam! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu