SMER meškal a opäť mešká

Autor: Miroslav Pollák | 14.3.2018 o 23:34 | (upravené 15.3.2018 o 8:16) Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1035x

Kaliňák a Fico so svojími odchodmi meškali. A vďaka tomu viacerým ľuďom otvorili oči. Teraz mešká s predčasnými voľbami SMER. 

Kaliňák so svojím odchodom meškal. A vďaka tomu viacerým ľuďom otvoril oči. Fico so svojím odchodom meškal tiež. A vďaka tomu aj on otvoril oči viacerým ľuďom. SMER mešká s predčasnými voľbami. A vďaka tomu viacerým ľuďom otvorí oči. Len keby to meškanie nebolo na úkor života ľudí.

Prečo SMER stále  mešká? Najľahšou odpoveďou by bola chamtivosť a zaslepenosť jeho protagonistov. Chamtivosť po bohatstve, majetku a najrôznejších spoločenských výhodách, ktoré poskytuje moc a zaslepenosť z predávkovania návykovej látky, ktorou je samotná moc. V pozadí je stále moc, moc a moc. Výsledkom dlhoročnej závislosti na moci je nereálne, nevhodné a arogantné správanie. Toto namyslené konanie je dôsledkom zákonitého ohlúpnutia z neuspokojenej potreby po vyšších dávkach návykovej látky – po väčšej moci, ktorej nie je  nikdy dosť.

Cicero povedal, že deväť desatín múdrosti je byť múdrym zavčasu. Dnešný SMER dokazuje, že jeho ambície na múdrosť sú dobrovoľne limitované iba na 10 %. Zvyšných 90% mentálnych síl presunul do oblasti politickej manipulácie a klamstva najrôznejšieho druhu. Typickým príkladom je svojvoľné narábanie s faktami v rôznych časových obdobiach a dátumoch. Ak to je potrebné, tak udalosti a čísla z minulosti nanucuje oponentom prijať ako fakty dneška. Dávna minulosť má zaviazať oponenta, ako keby medzi tým nenastala žiadna zmena a nič sa neudialo. A tak výsledky volieb spred dvoch rokov sú argumentom, aby ich prezident rešpektoval a uznal naveky. Alebo staré vyjadrenia predstaviteľov Mostu-Híd o podmienke odchodu Kaliňáka, resp. Fica sú argumentom pre ich prítomný súhlas s novou vládou bez Kaliňáka a Fica. Stále tá istá finta. Ako keby medzi tým celé Slovensko iba čakalo a nič nové sa nestalo. SMER stratil orientáciu v čase. Chýbajúcich 90% múdrosti chce SMER stále vykompenzovať sebavedomým nátlakom voči slušnejším oponentom.

Záväzky z minulosti, dohody z minulosti vždy zaväzujú slušných, ktorí tieto záväzky dodržujú. Pre neslušných sú iba rutinnou fintou na presadenie svojich výhod. Toto je skúsenosť z obdobia pred Novembrom 1989. Komunistické režimy nedodržiavali podpísané medzinárodné dohody, pričom demokratické krajiny pri plnení týchto dohôd boli zaťažené množstvom povinnosti a pravidiel. Zatiaľ čo jednej strane dohody zväzovali ruky, druhú stranu bezbreho zvýhodňovali. Tá už pri podpise vedela, že dohody bude ignorovať a nedodržiavať. Takéto správanie bolo charakteristické nielen pre autoritárske režimy, ale aj pre všetkých jej reprezentantov, milovníkov a „priateľov starých poriadkov“ včera, dnes a zajtra.

Štyri poučenia a jedna otázka.

Prvé poučenie: slušňáci, buďte na pozore!  

Druhé poučenie: slušňáci, nielen čítajte s porozumením, ale s porozumením aj píšte, počúvajte, pozerajte, rozprávajte a hlavne konajte!

Tretie poučenie: slušňáci, nedajte si nanútiť záväzky a povinnosti, ktoré vám nanucuje oponent a v skutočnosti nie sú vašimi!

Štvrté poučenie: slušňáci, buďte múdri zavčasu!

Jediná otázka: koľko podmienok si podľa ústavy môže klásť odchádzajúci premiér?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?